En İyi Kreatin Formu Hangisidir?

Bilim ile fitness dünyasının üzerinde buluştuğu nadir supplement’lerden biri olan kreatinin birçok formu satılmaktadır. Peki bunlar gerçekten işe yarıyor mu, yoksa para tuzağı mı?

Kreatin çeşitli formlarda tüketiciye sunulan tarihin en popüler ergojenik(spor performansını artırıcı) besin takviyesidir. Bir takım teori ve pazarlama çabaları ile kreatinin bilimsel olarak bazı formları bulunur.kreatin-formlari

Bunların başlıcaları yandaki görselde de olduğu gibi;
kreatin sitrat, kreatin nitrat, pH seviyesi düzenlenmiş kreatin, kreatin hidroklorid ve kreatin etil-ester’dir.

Kreatin formlarını karşılaştırmak için çalışmalarda en sık kullanılan kreatin monohidrat olduğunu varsayarsak, kreatinin hiçbir formu bundan daha güçlü ve etkili olduğu görülmemiştir.

Kreatin magneznum şelat, düşük dozlarda su kilo alımını önlemeye yardımcı olması biraz umut verici olabilir. Ayrıca kreatin piruvat’ın yüksek kan seviyelerini meydana getirdiği görünüyor, ancak bunun herhangi bir şekilde performansı arttırdığı bulunmamıştır.

Kreatin sitrat ve Creapure(mikronize kreatin) -kreatin monohidrat kadar güçlüdür- daha fazla suda çözünür ve suda topaklaşmayı önlemek için ilgi çekici olabilir. Kreatin nitrat ile benzer olarak, şu anda kreatin monohidrattan daha üstün olduğu iddialarını destekleyen herhangi bir güçlü bilimsel kanıt yoktur.

kreatin-tozuHem pH düzenlenmiş kreatin (Kre-Alkalyn) hem de kreatin hidroklorid(Con-Cret), mide asidi tarafından etkisizleştirilirler ve temel kreatin molekülüne dönüşürler. Bu iki form daha kötü değildir, ancak aynı doz varsayımında daha iyi de değildir. Kreatin hidroklorid, monohidrata göre daha fazla suda çözünür olabilir.

Kreatin etil ester olarak bilinen bir diğer form ise, aslında kreatin monohidrat’a göre çok daha etkisizdir ve bağırsaklarda kreatinin metabolitine neredeyse tamamen indirgenir.

Tozlar, tabletler ya da kapsüller arasında kayda değer anlamda farklar yoktur.

Genel olarak, kreatin monohidrat cebiniz için en iyisidir! Diğer formların çözünürlük nedeniyle kreatin molekülüyle ilişkisi yoksa da, faydaları olduğu söyleniyor. Mide krampı olanlar kreatin hususunda bir miktar daha fazla çözünen bir formu dikkate alabilir.

Sonuç olarak kreatinin en iyi formu, henüz diğer birçok form ile eşit ya da daha iyi ve aralarında en ucuzu olan temel Kreatin Monohidrat formudur. Başka hiçbir formun daha iyi olduğunu ispatlayan yeterli kanıt yoktur.

Kaynak: https://examine.com/faq/what-is-the-best-form-of-creatine/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir