Bir Anka Kuşu gibi: Zinde Türkiye yeniden!

Şubat 2009’da,bodytr.com adresinde yayına başlayan Zinde Türkiye Sağlıklı Yaşam ve Spor Dergisi, birkaç yıl süren acemiliği, zaman zaman gösterdiği hırçınlığa rağmen tamamen avangart bir oluşumdu. Hiçbir destek, yatırım almaması, asla sağa sola reklam vermemesine rağmen, sıfırdan çıktığı yolda 2013 yılında Türkiye’nin lider fitness sitesi olmayı başarmış, basılı ya da internetten yayın yapan diğer fitness yayınlarını geride bırakmıştı. Artık gelir de getirdiği, kârlı bir yapı olmaya başladığı bir dönemi yaşarken, 22 Aralık 2014’de kurucusu olan bendenizin olağanüstü zor bir döneminde çaresiz kalması sonucu, tüm içeriğiyle birlikte mecburen satıldı. Üzgünüm. Okuyanların bildiği gibi, veda yazım hâlen orada duruyor.

Satıştan sonra birkaç ay oldukça canım sıkkındı ve çevrimiçi sağlıklı yaşam yayıncılığına devam etmeyi düşünmüyordum. Ancak, pes etmek bana göre değildi, Zinde Türkiyecilere göre de değildi ve Şubat 2015’de, yani 6’ıncı yaş günümüzde zindeturkiye.com adresinden yayın yapmaya karar vermiştik. Üstelik, bu yeni adres misyonumuza daha uygundu. Piyasadaki yayıncıların hiçbiri boşluğumuzu dolduramadığı için biraz da görev addederek, tekrar kumanda odasına geçtim.

Yeni adresinde, Zinde Türkiye 4 ay boyunca yayın yapmadı, ancak bugün, yani 23 Mayıs 2015’de yayına tekrar başladığımızı size bildiriyorum. Yola ilk çıktığımız gündeki gibi, yine sıfır noktasındayız ve yine zirveyi hedefliyoruz. Bu süreçte, editoryal kalitemizle uyuşmadığı düşünülen teknik, tasarımsal ve maddi sorunlarımız olacak, bunları da zaman içerisinde alacağımız reklamlarla eskisi gibi çözeceğiz. Bu konuda anlayışınız gerekiyor.

Elbette irili ufaklı bazı değişiklik kararları da aldım, bunları yayınlarımızı takip ederken eski okurlarımız fark edebilir ama birkaçından bahsetmek istiyorum. Her şeyden önce, artık temel konumuz “fitness” özelindeki spor değil “sağlıklı yaşam” olacak ve daha çok tıp, beslenme vs. makalesi göreceksiniz. Sözünü sakınmayan yayıncılık anlayışımızı devam ettirmekle birlikte, konuk yazarlar dışında, aktif ve kalıcı olmayan yazarlarımız artık olmayacak. Olur da bir yazarımızın dergimizdeki yazarlık görevini artık yerine getirememesi durumunda ise, tanıtım sayfasına ve tüm yazılarının başına aktif olduğu dönem yazılıp dergiden ayrılmış olduğu belirtilecek.

6 yıl önce sıfırdan, bebek adımlarla yürümeye başladığımızda başarısızlığı nasıl ihtimal dışında gördüysek, bugün de böyleyiz. Yine sıfırdan başlayacağız, ancak bu sefer büyük bir birikimle başladığımız için çok daha sağlam adımlarla ilerleyeceğiz.

Her zamanki gibi, yayımladığımız tüm içerikler benim veya artık sahneye çıkacak olan yeni editör arkadaşların süzgecinden geçmeden yayımlanmayacak. Her zamanki gibi; kendine, bilgisine ve kalemine güvenen isimleri keşfederek yeni yazarlar, yeni isimler yaratacağız. Her zamanki gibi hesaplarımızı bırakın aylık yapmayı, birkaç yıllık bile değil, ömürlük bir yapı olarak kurgulayacağız. Her zamanki gibi, insanlık ve Türkiye için nitelikli, güvenilir yayın yapacağız. Söylemem gereken şeylerden biri de, eski sitemizde pek çok “ağır” makale yayımlamıştık, çoğu bir kitap bölümü olabilecek kadar uzundu. Şimdi özel dosyalar dışında bu tip yazıalr yerine çok daha hafif ama yine de güvenilir içeriklere öncelik verdik, bir de magazinsel sayılabilecek yeni bölümler ekledik. Ne de olsa bilgi verme konusunda geçmişte kalitemizi ispatladığımız için şimdi sıfırdan tekrar aynı zorlu yola girip kendimizi kasmayı istemiyoruz, daha keyifli bir yayın programı oluşturdum.

Sözü çok uzatmayacağım, 5 yıl evvel yoğun sanal saldırı aldığımız bir dönemde meydan okuma amaçlı yazdığım bir yazının başlığında söylediğim şeyi bugün tekrar söyleyeceğim: “Hâlâ buradayız!” Sahneye tekrar çıktık ve burada kalmaya devam edeceğiz, üstelik çok daha deneyimli olarak.

Gerisini hep beraber göreceğiz ve takdiri her zamanki gibi yine yalnızca uzmanlar ve sizler yapacaksınız. Bize düşen, keyfe keder bile yapsak yayınlarımızda kaliteyi korumak ve bunu tavizsiz şekilde sürdürmek. Kendi adıma, tıpkı eskisi gibi, imkânlarım ne kadar az olursa olsun gerektiğinde hiçbir maddi veya manevi fedâkarlıktan çekinmeden bu yeniden doğuşu, umarım bu sefer ilk sitemizdeki gibi sonlanmayacak şekilde, tamamlayacağıma dair size söz veriyorum. Belki yoğun bir yayını yapamayacağız ama, ismimiz yaşamaya devam edecek.

Güçlüyüz, cesuruz, hazırız; her zamanki gibi…

Zinde Türkiye Kurucu Genel Yayın Yönetmeni
İlşad ÖZKAN

 

 

 

7 thoughts on “Bir Anka Kuşu gibi: Zinde Türkiye yeniden!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir