SUPPLEMENT REHBERİ: ZMA hakkında gerçekler!

Testosteron artışı ile birlikte birçok şey vaat eden bir supplement ZMA. Peki gerçekten işe yarıyor mu, yoksa supplement piyasasının pazarlama ürünlerinden biri mi?

ZMA, kısaca çinko magzezyum aspartat anlamına geliyor. Patentli bir formülasyon olan ZMA; çinko (zinc), magnezyum ve B6 vitamininden oluşur.

zma_nedir

Bu etken maddelere tek tek bakarsak; çinko vücutta birçok enzimi harekete geçiren bir mineraldir. Başta beyin fonksiyonlarını, testosteron seviyesini ve metabolizma hızını etkiler. Çinko eksikliğinde metabolizma hızı %25 kadar düşebilir, bu da yağ yakımı ve kas kazanımı açısından istemediğimiz bir durumdur. Çinko ayrıca bir afrodizyak ve testosteron arttırıcıdır. Ek olarak çinkonun hücre yenilenmesine de katkısı var.[1] Örneğin Selçuk Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, dört hafta boyunca çinko takviyesi alan erkeklerin dinlenme zamanı ve antrenman sonrası testosteron seviyelerinde ve tiroit hormon düzeylerinde artış görülmüştür. [2]

Magnezyuma bakarsak; magnezyum vücuttaki 300’e yakın reaksiyonda rol oynayan önemli bir diğer mineraldir. Kardiyovasküler sağlık ve sinir sistemi açısından oldukça önemlidir. Kas kramplarını önlemede, vücut ısısını ayarlamada ve kemikleri güçlendirmede rolleri vardır. Ayrıca

Son olarak da B6 vitamini suda çözünen bir vitamindir ve çoğu supplement kullanıcısının yakından bildiği gibi –ki BCAA kutularınında çoğunda yazar- B6 vitamini protein sentezini arttırır. Yüksek proteinli beslenmede bu vitamininin önemi daha da artmaktadır.

Testosteron dışında, ZMA daha kaliteli uyku sağlar mı? Spor yapan ve ZMA kullanan birçok kişi ZMA ile daha derin ve kolay uyuduğunu söyleyebilir, bunun yanında uykuda daha fazla rüya gördüğünü söyleyen insanlara da rastlayabilirsiniz. Diğer taraftan ZMA’yı uyku kalitesi ile ilişkisini ele alan klinik bir çalışma bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ZMA’daki iki bileşen uyku düzenlemesinde rol oynayabilir. Çinko ve magnezyum, beyindeki duygudurum, ağrı ve uykuda rol alan N-metil-D-aspartat glutamatı (NMDA) reseptörünü bloke eder. Örneğin, 2012’deki bir araştırmada yaşlı insanlara 8 hafta için günde 500mg magnezyum takviyesi verilmiş ve plasebo’ya göre uykuya dalma süresi, uyku süresi ve uyku etkinliği önemli ölçüde artmış.[3] Bunun dışında da özellikle magzezyum ile uyku ilişkisini gösteren çalışmalar yer almaktadır. Sonuç olarak, elimizde ZMA takviyesinin uyku kalitesini arttırdığına yönelik bir bilgi olmasa da, ZMA içerdiği bazı maddeler nedeniyle uykuda önemli rol oynayabilir.

Sonuç olarak baktığımızda; çinko, magnezyum ve B6 vitamininin her birinin ayrı ayrı birçok önemli işlevi var. Peki ZMA aldığımızda durum nasıl? Yine yapılan araştırmalara göre çinko ve magnezyum seviyesi normal erkekler, ZMA alınca testosteron seviyesinde bir artış görülmemiş. Çinko yönünden eksikliğiniz varsa, testosteron seviyeniz bunu alınca normal düzeye yaklaşabilir.

Kısacası sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerde ZMA çok da gerekli değildir. Yine de içeriğini düşünürsek, yoğun spor yapıyorsanız ve beslenmenizde eksiklik görüyorsanız, ZMA sizin için faydalı olabilir.

 

Daha detaylı bilimsel kaynak için: http://examine.com/supplements/ZMA/

2 thoughts on “SUPPLEMENT REHBERİ: ZMA hakkında gerçekler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir