Daha fazla yağ yakmak için kahvaltıyı geciktirebilirsiniz

kahvaltı_atlama

Bugün çoğu diyetisyenin sürekli söylediği aslında pek de öyle olmayan doğru bilinen bir yanlış var: “Kahvaltı günün en önemli öğünüdür.” Bu dogmanın bilimsel dayanağı maalesef yok!

Geniş anlamda bakarsak, günün en önemli öğünü diye bir şey yoktur. Beslenme bir bütündür ve tüm ana-ara öğünler önemlidir. Sonuçta insan ne yerde odur! Geçmişe baktığımızda, insanoğlu evrim sürecinde açlığa dayanıklı bir şekilde yaşamayı öğrendi. Haftalarca aç kalmadan yaşayabilme yeteneğimiz var ve çok da değil bundan 100 sene önce insanlar sabahları kahvaltı etmiyordu. Bugün bile Anadolu’daki bir köye giderseniz, insanların sabah önce bağ-bahçe işlerini halledip daha sonra beslendiğini görürsünüz. Modern insan ise gece boyu aç kalan vücuduna, işe koşuşturarak gitme derdindeyken genelde çay-kahve, simit-poğaçayla kahvaltı etme derdinde! Hatta özellikle fitness yapanlara supplement firmalarının bir tavsiyesi var: Sabah kalkar kalkmaz whey protein için ve hemen anabolik duruma geçin!

İşin bilimsel boyutuna baktığımızda; vücudumuz gün boyu kalori yakmaya devam eder. Siz uykudayken bile, az da olsa kalori yakarsınız. Sabah kalktığınız da ise kan şekeriniz düşük seviyededir ve vücudumuz akıllı bir mekanizma olduğundan kan şekerinizi optimal düzeye çeker ve yağ yakımı sabah devam eder. Ek olarak kan dolaşımı besinlerin sindirilmesiyle uğraşmaz.

B sırada büyüme hormonu da aktiftir. Açlık büyüme hormonunu artırır! Büyüme hormonu yağ yakar, kasları yapılandırır ve yaşlanmayı yavaşlatır.1976 yılında yapılan bir araştırmada 72 saat açlıktan sonra büyüme hormonunun yaklaşık 3 kat artmış. Başka bir çalışmada da benzer sonuçlar elde edilmiş ve bu artışın büyük bir bölümü ilk 24 saat içinde gerçekleştiği saptanmış.[2]

Fakat siz sabah hemen kahvaltı yaparsanız insülin seviyeniz yükselir. İnsülinin görevi, besinlerden gelen karbonhidrat, yağ ve proteinleri depolamaktır. İnsülin yükselirse maalesef yağ yakımı da duracaktır.

Bir araştırmada kahvaltıyı atlamanın metabolizma üzerindeki etkili gözlemlenmiş ve sonuç olarak iki grup arasında dinlenik metabolizma değişmezken, kahvaltı eden grupta iştah daha da artmış![1]

Özet ve ana fikir

– Kahvaltı çok gerekli ya da günün en önemli öğünü değildir.

– Amacınız yağ yakmaksa kahvaltınızı 1 saat kadar geciktirmeniz faydalı olabilir.

– Müsli, kahvaltılık gevrekler, simit, poğaça, nescafe vs ile kahvaltı yapıyorsanız, belki de hiç yapmamak ve öğlen yemek sizin açınızdan daha faydalı olabilir (!)

[1]http://ajcn.nutrition.org/content/early/2014/06/05/ajcn.114.083402.full.pdf
[2]http://beslenmebulteni.com/beslenme/?p=1099
http://ajcn.nutrition.org/content/early/2014/06/04/ajcn.114.089573.abstract
http://ajcn.nutrition.org/content/100/2/539.abstract

kahvalti

One thought on “Daha fazla yağ yakmak için kahvaltıyı geciktirebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir