Ev Yapımı Gerçek Ekmek Tarifi

Dünyada en çok ekmek tüketilen ülkelerden biriyiz ve maalesef artık tükettiğimiz ekmek de birçok gıda gibi gerçek değil. Peki gerçek ve doğal ekmek en kolay nasıl yapılır?

ev_yapimi_dogal_ekmek_tarifiGünümüzde satılan ekmeklerin birçoğu rafine edilmiş beyaz undan yapılmaktadır. Bu da ekmeğin yüksek glisemik indekse sahip olması anlamına gelmektedir. Ruşeymi ve kepeği ile ayrıştırılan buğdayda, geriye sadece endosperm kalmaktadır. Bu haliyle un, vitamin-mineral içeriğinin %80ini, lif oranının da %98ini kaybeder. Hem doygunluk hissi yaratmaz, hem de kan şekerini yükseltir.

Ek olarak sanayileşen dünyada, marketteki birçok gıdada kullanılan katkı maddeleri ekmeklere de eklenmektedir. Bunların başlıcaları E920, E924, E928 gibi koruyuculardır. Bunun gibi onlarca madde eklenip ekmeğin doğallını ortadan kaldırmaktadır. Dahası, katkı maddeleri ekmek karışımı olarak satılan unların içinde yer almaktadır.

Peki şimdi ne yapacağız? Sizlere ufak bir önerim var: Kendi ekmeğinizi kendiniz yapın! Nasıl mı? Fikir Sahibi Damaklar / Slow Food Istanbul’un kurucusu Defne Koryürek NTV’de yaptığı “Sıcak ve Taze” adlı programın 26 Haziran 2010 tarihli şu bölümünde kendi organik ekmeğimizi evde nasıl yapacağımızı anlatmış.

İşte gerçek, doğal ve ev yapımı organik ekmek tarifi: http://goo.gl/jFON47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir