Omuz sakatlıklarından korunmanın en iyi yolu

Omuz kasları gerek konumu gerekse görevi itibariyle vücudumuzda en kolay sakatlanabilecek kaslardan biridir. Çünkü göğüs ve sırt kasları omuz eklemine bağlıdır. Her itiş ya da çekiş hareketinde omuz kasları aktiftir ve bu yüzden maalesef omuz kasları genellikle aşırı yüklenilen kaslardır.

Peki omuzu koruyabilmek için ne yapabiliriz? Cevap: doğru egzersizlerle doğru ısınma. Bu konuda ben sırt, göğüs ve omuz antrenmanlarımdan önce rotator cuff egzersizlerini 3 set 15er tekrar şeklinde yapıyorum. Çünkü gerek göğüs kası gerek de sırt kasında omuz sakatlığı yaşamak istemem. Tabiki de bunun dışında ayrıca o bölgeler için de gerekli ısınmayı yapıyorum. Siz de antrenmanlarınızdan önce rotator cuff egzersizleri ile ısınarak sakatlık yaşama ihtimalini minimuma indirebilirsiniz.

About Kadir Şenkaya

Yazar, çevirmen, fitman.

One thought on “Omuz sakatlıklarından korunmanın en iyi yolu

  1. 12 Haziran 2015 at 07:08

    bu çok önemli bir konu.ben ne çekti isem omuzumdan çektim.sağ omuzumdan yaşadığm sorun sonucunda biraz ara vermek zorunda kalınca olanlar oldu.tekrar başlamanın kolay olmadığını, başlasam bile,eski gücümün olmadığını ,motivasyonda çok zorlandığımı gördüm…yani ,her şey berbat hale geldi.bu sebeple: sakatlanmak sadece o bölgenizin gerilemesi değil, tüm çalışmalarınızın altına dinamit koyuyor..aman dikkat..!iyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir