Sigaraya Ne Kadar Para Harcamışım?

Merhabalar bugünkü yazımızda toplumda hem sağlık hem de para düşmanı olan sigaranın cebimize verdiği toplam zararı hesaplayacağız.

Bir araştırmaya göre tek bir sigara ömrü yaklaşık 11 dakika kısaltıyor. Aynı zamanda sigaraya olan bağımlılık uyuşturucu veya alkola göre kat kat daha fazla ve bu da dolaylı olarak sigarayı daha zararlı hale getiriyor.

Türkiyede yaklaşık 17 milyon sigara bağımlısı bulunmakta aynı zamanda sigaradan hayatını kaybeden sayısı yılda 100 bin, günde yaklaşık 270 kişi ve hayatının 15-20 yılı boyunca sigara kullanan kişilerin ömürlerinin yaklaşık 12 yıl daha kısa olduğu da saptanmıştır.

Prof. Dr.Nazmi Bilir’ e göre;

Günde bir paket sigara içenlerin, içmeyenlere oranla 15 yıl daha erken yaşamını kaybettiği belirten Prof. Dr. Nazmi Bilir, zararın sadece sağlık değil ekonomik boyutunun da olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Nazmi Bilir, sigaranın neden olduğu hastalıkları şöyle sıraladı: “Kalp-damar hastalıkları olarak kalp krizinden başka kalp yetmezliği, kalbin çalışma düzenindeki bozukluklar (aritmi), damar sertliği ve damar tıkanmaları da önemlidir. Akciğer hastalıkları arasında kronik bronşitten başka amfizem ve astım önemlidir. Bu hastalıklar sonucunda nefes alma güçleşir, yeteri kadar oksijen alınamaz, vücudun ihtiyacı kadar oksijen alınamayınca nefes darlığı ve hava açlığı olur. Saydığımız hastalıklar erken yaşta ölümlere neden olur. Sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında günde bir paket sigara içen kişiler ortalama olarak 15 yıl kadar daha erken olarak yaşamını kaybetmektedir.”

Sigara Maliyeti Hesaplama Aracı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir