Daha fazla performans için kafein tüketin

Dünyada en fazla tüketilen psikoaktif uyarıcı olan kafein, kahve başta olmak üzere çay, kola, çikolata, enerji içeceği gibi birçok yiyecek ve içecekte bulunan bir maddedir.kafein_antrenman_performans

Kafein genelde uyanıklık ve zindelik hissi için tercih edilse de biz olaya daha çok sportif performans açısından bakacağız. Öncelikle kafeinin tüketildikten 5-10dk sonra etkisini göstermeye başlar ve emilimi 45-60dk sonra maksimum düzeye ulaşır. Sağlıklı bireyler için önerilen dozaj kg başına 4-5mg’dır.

Kafein ve sporcu performansı üzerine araştırmalara bakarsak; bir araştırmada birinci gruba kafein, diğer plasebo grubuna da etkiliymiş gibi verilen etkisiz bir madde verilmiş. Her iki grup da VO2max’lerinin %80i ile bisiklet sürmüş. Kafein alanlar, almayanlara göre 21dk daha geç yorulmuş.[1] Bir diğer araştırmada kişilerin bench press’te tek seferde maksimum kaldırabildikleri ağırlıkları kaldırmaları istenmiş ve sonuçta kafein alanlar almayanlardan daha fazla basmış! [2]

Ayrıca kafein, sinir sistemini uyarır ve vücut ısısını arttırır. Bu sayede daha fazla yağ yakımı sağlar. Kısacası daha iyi bir fiziksel-mental performans ve yağ yakımı için kafein tüketebilirsiniz.

Kafeinin en doğal şekli tabiki de kahvedir. Bir fincan Türk kahvesinde 60mg, 100ml filtre kahvede ise kafein 60-70mg’dır. Kesinlikle üçü bir arada ya da ikisi bir arada olarak satılan tatlandırıcı dolu Nescafe’lerden uzak durmanızı öneriyorum. Ben genelde antrenmandan 20-30dk önce 300-350ml şekersiz filtre kahve tercih ediyorum. Deneyin, siz de farkı görün!

[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/723503

[2] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21157384

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir