İntervall Kardiyo (HIIT Cardio)

HIIT, hızlı ve patlayıcı gücü açığa çıkaran hareketler ve ardından kısa dinlenme veya dinlenme setleri ile programlanan egzersiz şeklidir. Bu egzersiz şekli, dayanıklılığınızı arttırmak ve vücut yağını yakmak için oldukça etkili bir yoldur. Peki. Yağ Yakma hakkında HIIT’i diğerlerinden ayıran şey nedir? Bunun nedeni, vücudunuzun yoğun egzersiz sırasında öncelikle vücudunuzdaki glikozu kullanması ondan sonra da kasların onarımı aşamasında depolanmış vücut yağını kullanmasıdır.

Bu Antrenmanın Başlıca Amaçları:

  • Dayanıklılığı arttırmak
  • Hız ve çevikliği sağlamak
  • Patlayıcı güçü arttırmak
Patlayıcı Güce Bir Örnek

Kimler Uygulamalıdır?

HIIT antrenman programı aslında herkese uygun değildir diyebiliriz. Bu program genel olarak atletik vücut yapısına sahip insanlara yöneliktir. Örneğin; Futbolcular, Amerikan Futbolcuları, Yüzücüler, Atletler, Tenisçiler, Masa Tenisi Sporcuları vb.

Bu tarz programlar genellikle kısa süreli ve çok yoğun programlardır. Hareketler tekrar bazında yapılmak yerine genel olarak 1 dk veya 45 sn gibi süreler boyunca yapılır. Dışardan bakıldığında çok az bir süreymiş gibi gözükse de yaptığınız zaman aslında 1 dk’nın ne kadar uzun bir süre olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Never Give Up! (Asla Pes Etme!)

HIIT Antrenmana Örnek

Evet o kadar tanımını yaptık peki tam olarak nedir bu HIIT Kardiyo diye sorarsanız işte size birkaç örnek;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir