Kahvenin Faydaları

Kahvenin Faydaları

Bundan yüzyıllar öncesine dayanan kahvenin tarihi MS.850 yılında Kaldi adında Etipyopyalı bir sığırtmacın, güttüğü keçilerin bir meyveyi yedikten sonra canlanmasıyla başlamış. Kendisi de bu meyveyi deniyince çok büyük bir mutluluk ve enerji duymuş. Burdan Kaldiye teşekkürlerimizi iletiyoruz. Ona gerçekten çok minnettarız böyle bir meyveyi keşfettiği için.

Şiirlere, Romanlara konu olan kahvenin cezbedici kokusu, damakta kalan tadı dışında çok fazla faydası da bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda Kahvenin Faydalarından biraz bahsedeceğiz. Hazırsanız Başlayalım!


“Seninle bir gün bir yerde oturup iki kahve içelim, kahveler benden olsun hatırı senden.”

“Kötü bir kahve bile hiç kahve olmamasından iyidir.” (David Lynch)

Kahvenin Faydaları

1. Kahve Fiziksel Performansınızı Artırır 

Antrenmandan yaklaşık 1 saat önce içeceğiniz bir fincan sade kahve performansınızı yaklaşık %11 ila %12 arasında arttırabilir. Kafein, kanınızdaki adrenalin düzeylerini artırır. Adrenalin, fiziksel efor için hazırlanmanıza yardımcı olan hormonunuzdur.

2. Kahve Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Kahve , insan vücudunun insülin kullanmasına yardımcı olan, kan şekeri seviyelerini düzenleyen ve şeker ihtiyacınızı azaltan magnezyum ve potasyum içerir . 

3. Kahve Yağ Yakmanıza Yardımcı Olur

Kafein, yağ hücrelerinin vücut yağını parçalamasına ve egzersiz için yakıt olarak kullanmasına yardımcı olur .

4. Kahve Odaklanmanıza ve Uyanık Kalmanıza Yardımcı Olur

Günde 1-6 bardak orta düzeyde kafein alımı odaklanmanıza yardımcı olur ve uyanık kalmanıza yardımcı olur.

6. Kahve Kanser Riskini Azaltır

Bir çalışma, kahvenin  erkeklerde prostat kanseri riskini % 20 ve kadınlarda endometriyal kanser riskini %25 azaltabileceğini göstermiştir . 

Kafein ayrıca en yaygın cilt kanseri türü olan bazal hücreli karsinomun gelişmesini önleyebilir.

7. Kahve Felç Riskini Azaltır

Günlük ideal kahve tüketimi (günde 2-4 fincan), felç riskini düşürmekte yardımıcıdır .

8. Kahve, Parkinson Hastalığı Riskini Azaltır

Araştırmalar , düzenli kahve içmenin Parkinson hastalığı riskini% 25 azalttığını göstermiştir. Kahvenin, beynin Parkinson’dan etkilenen bölümünde aktiviteye neden olduğuna dair kanıtlar var.

9. Kahve Vücudunuzu Korur

Kahve , vücudunuza çok yararlı olan birçok antioksidan içerir .

10. Kahve, Tip II Diyabet Riskini Azaltabilir

Kafein, insülin duyarlılığınızı azaltır ve glikoz toleransını bozar, bu nedenle tip 2 diyabet riskinizi de azaltmış olur .

11. Kahve Beyninizi Korur 

Kanınızdaki yüksek kafein seviyeleri  , Alzheimer hastalığı riskini azaltır . Ayrıca bunama riskini de azaltır .

12. Kahve Ruh Halinizi Canlandırır, Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Olur ve İntihar Riskini Azaltır.

Kafein, merkezi sinir sistemini uyarır ve ruh halinizi yükselten serotonin, dopamin ve noradrenalin gibi nörotransmiterlerin üretimini artırır . Günde iki fincan kahve , intihar riskini% 50 oranında engeller .

Tek başına kahve fincanı, aşırı derece hüzün içeriyor.

KAHVE İÇMENİN DEZAVANTAJLARI VE RİSKLERİ

1. Kalitesiz Kahve Zehirli Olabilir

Kalitesiz kahvenin içinde çok fazla kirlilik olabilir, bu da hastalığa, baş ağrısına veya genel bir kötü hislere neden olabilir. Bu, kahveniz aşırı yırtılmış veya başka şekilde bozulmuş çekirdeklerden yapılmışsa olabilir. Eğer yüksek kaliteli, özel kahveye yatırım yapıp satın alırsanız, bunun için endişelenmenize gerek yok.

2. Fazla Kahve Sizi Öldürebilir

Evet, kısa bir seansta 80-100 bardak (23 litre) içerseniz. Bu doz öldürücüdür ve vücudunuzda 10-13 gram kafein girmesini sağlar. Ancak bu noktaya gelmeden önce, 23 litre sıvı çok fazla olduğu için çoğunu kusacaksınız. 23 litre su içmek bile sizi öldürebilir.

3. Kahve Uykusuzluğa ve Huzursuzluğa Neden Olabilir

Yine, buna neden olan şey kafein. Önerilen maksimum kafein miktarı, kabaca 4 fincan kahveden alacağınız miktar olan 400 miligramdır. Kafeine duyarlıysanız, içerken dikkat edin. Muhtemelen ne miktarda ve ne tür kahve takımlarının size uymadığını veya size uymadığını zaten biliyorsunuzdur. İnsan tüketimi için güvenli olan kafein miktarı aslında DNA’mızda yazılıdır .

4. Hamileyseniz Günde Bir Fincandan Fazla İçmeyin

Çalışmalar bir fetüs üzerinde kahvenin etkisi üzerine tartışmalı olmuştur, ama bir şey kesin: Bebeğiniz kafeine karşı oldukça duyarlıdır. Bu nedenle, tutkulu bir kahve içiciyseniz ve hamileyken içmeyi bırakamıyorsanız, en azından kahve alımınızı günde bir fincana düşürün.

5. Yüksek Kolesterolünüz Varsa, Lütfen Filtrelenmiş Kahveyi Seçin

Kahve çekirdekleri, LDL kolesterol seviyelerini yükselten iki bileşen olan cafestol ve kahweol içerir. LDL’nin çoğu kahve tuzaklarını filtrelemekle birlikte, cafestol ve kahweol espresso, türk kahvesi, fransız presi ve İskandinav tarzı “pişmiş kahve” de bulunur.

(Bir fincan espressodan LDL alımı hala o kadar azdır ki, normal kolesterol seviyelerine sahip kişiler için risk altında olmayacaktır.)

Referanslar
.https://blog.warriorcoffee.com/blog/12-health-benefits-and-6-disadvantages-of-coffee-smashing-it

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir