“Plank” Ne İşe Yarar? Plank Hareketinin Faydaları

Merhabalar bugün herkesin ilk yaptığında Asena gibi titremesini sağlayan Plankın faydalarından bahsedeceğiz. Hadi Başlayalım!

Plank Nedir?

Plank, tüm vücudunuzda stabilite ve güç oluşturmanıza yardımcı olan basit ama etkili bir temel egzersizdir. Plank bir dizi farklı yöntemle yapılabilir, ancak plank egzersizinin asıl amacı, vücudunuzu yere dik olacak şekilde, karın aşağı bakacak şekilde, dirsekleriniz veya ellerinizle gövdenizi yerden kaldıracak şekilde yapacaktır.

Plank, vücut ağırlığınızı aslında yukarı veya aşağı hareket ettirmeden uzun bir şınav pozunda takılı kalmaya benzer. Bu, bir dizi şınavdan çok daha kolay gelebilir, ancak plank çok hızlı bir şekilde sizi aşırı derecede yoran

bir egzersiz haline gelebilir.

Plank, birçok egzersiz programında popüler bir egzersizdir.

Bu hareketi yaptıktan sonra zamanın önemini anlayacaksınız.

Plankın Faydaları Nelerdir?

Planklar Duruşunuzu Düzeltir

Planklar, birçok şey için inanılmaz derecede önemli olan duruşunuzu düzeltir. Postür sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Planklar Sırt Ağrısından Kurtulmanıza Yardımcı Olur

Bu fayda kısmen, Plankın postürünüzü düzeltmesinden kaynaklanır. Ayrıca plank, yalnızca belirli sırt ağrılarını engellemekle kalmaz, aynı zamanda bir bütün olarak sırtın sağlığını da iyileştirir.

Planklar Esnekliğinizi Artırır

Kaslarınızın gücünü artıran bazı egzersizlerin aksine, planklar çok yönlü faydalar sunar – bunlardan en önemlisi esnekliğinizi arttırmaktır.

Plank Yapmak Metabolizmanızı Geliştirir

Plank , her gün yapıldığında, diğer temel egzersizlerden daha fazla kalori yakar .

Daha da önemlisi, planklar vücudunuzdaki büyük kas gruplarını güçlendirmeye yardımcı olur. Güçlü kaslara sahip olmak, dinlenirken bile daha fazla kalori yakmanız anlamına gelir.

Plank Dünya Rekoru 8 Saat 15 Dakika 15 Saniyedir.

Ruh Haliniz İyileştirir

Ne? Plankların ruh halinize bile faydaları olabilir mi?

Kesinlikle. Plankların hedef aldığı grupların çoğu, sıklıkla gerilen ve düğümlenen insan vücudundaki strese büyük ölçüde katkıda bulunan kas gruplarıdır. Vücudunuzun fiziksel olarak stresli olduğunu bilmek, zihinsel durumunuzu tüketebilir.

Nasıl Yapılır?

Önkol plank pozisyonuna geçin. Dirseklerinizi, ayaklarınız kalça genişliğinde açık olacak şekilde doğrudan omuzlarınızın altında yerde tutun. Sırtınızın düz olduğundan ve başınızın ve boynunuzun düz bir pozisyonda olduğundan emin olun. Karnınızı ve kalçanızı sıkın.

Referanslar

  • https://www.healthcorps.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir