Powerlifting

Merhabalar bugünkü yazımızda herkesin spor salonlarında iri yarı, sakallı, her yeri sargılı ve ağırlık kaldırırken değişik sesler çıkartan kişilerin yaptığı Powerliftingten bahsedeceğiz.

Powerliftingte görünüşten ziyade kaldırdığın ağırlık önemlidir.

Powerlifting Nedir?

Powerlifting görünüş veya atletik bir yapıya sahip olmak yerine sadece ham gücü ortaya çıkarmaya yarayan bir spor dalıdır. Temel olarak 3 ana hareketi ele alan Powerlifting bu hareketlerde maksimum ağırlığı kaldırmayı hedefler. Bu 3 Temel Hareket şunlardır;

  • Squat
  • Deadlift
  • Bench Press

Neden Powerlifting?

Güç Artışı Sağlar. Güç hayatınızın birçok alanında çok işinize yarar. Eşya kaldırıp indirme, kendini savunma ve özgüven açısından sizi iyileştirir.

Zihinsel Olarak Güçlenmeyi Sağlar Powerlifting diğer sporlar gibi çok fazla emek ve disiplin isteyen bir spordur. Genellikle deneme, başarısızlık ve tekrar etme döngüsünden oluşan bu spor ancak büyük bir emek ve zamandan sonra etkisini gösterir.

Sakatlık Riski Azdır Powerlifting sanılanın aksine futbol, basketbol gibi sporlardan daha az sakatlanma riskine sahiptir. Tabi bununla beraber sınırlarımızı bilmeli ve ona göre ağırlığın altına girmeliyiz .

Powerlifting sporundaki gururumuz Cenk Koçak

Powerlifting Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınırlarınızı Bilin Biz burda ağırlık kaldırıyoruz. Egolarımızı değil! Sırf bir ınstagram hikayesi için kendinizi sakatlamayın.

Disiplinli Olun Powerlifting gibi sporlar hemen sonuç gösterecek sporlar değildir. Bu yüzden hedefinize odaklanmalı ve istikrarlı ve disiplinli bir şekilde çalışmalısınız

Zorlanma ile Acıyı Ayırt Edin Bir ağırlık kaldırırken eğer zorlanma dışında farklı bir acı hissederseniz. Hemen Bırakın ve dinlenin. Biliyorsunuz ki sağlığınız herşeyden önemli. Biz burda ağırlık kaldırıyoruz, egolarımızı değil!

Alanında Uzman Bir Eğitmen İle Çalışın Bu hem sakatlanmamanız hem de doğru tutuş ve pozisyonunuz açısından çok büyük bir önem taşımaktadır.

Powerlifting Programı

Isınma

10 Air Squats
10 Good Mornings
10 Romanian Deadlifts
10 Pushups
10 Pullups

1.Gün Pazartesi

Squat: 3 set 8 tekrar

Bench: 3 set 8 tekrar

Sizin Seçiminiz (Seal Row, Pullups, Bent-Over Rows, ): 3 set 10 tekrar

Planks: 3 set tükenene kadar

2.Gün Çarşamba

Squat: 3 set 8 tekrar

Overhead press: 3 set 10 tekrar

Romanian deadlift: 3 set 10 tekrar

3.Gün Cumartesi

Squat: 3 set 8 tekrar

Bench: 3 set 8 tekrar

Deadlift: 2 set 5 tekrar

Single-arm Row: 3 set 12 tekrar

Not

Her harekete önce boş barla başlayın. Zorlanma durumunuza göre her sette 2.5 kilo arttırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir