Selülit, Selülit Nedir?

Selülit cilt yüzeyinde çukurlu bir görünüme kozmetik bir cilt rahatsızlığıdır.

Selülit genellikle Karın, Bacak ve Kalçanın belirli bölgelerinde görülür. Aralarındaki en problemlisi de uyluk bölgesindeki selülittir.

Hemen hemen tüm kadınların vücutlarında bir yerde selülit bulunmaktadır. Aslında herkeste bulunan bu selülit için utanmanıza gerek yok! Bir teoriye göre medyadaki selülit ile ilgi paylaşımlar kadınların kendini kötü hissetmesine yol açıyor.

Selülit Görünümü ve Dereceleri

Selüliti, büyük lastik bantlarla birbirine bağlanmış doku katmanları arasına sıkışmış küçük, yağ dolu balonlar olarak hayal edebilirsiniz.

Derinizin üst katmanlarında (epidermis ve dermis), yağ hücreleri aşırı depolanarak. Küçük bağ dokusu bantları bu yağ hücreleri arasında dikey olarak uzanır ve cildin üst katmanlarını vücudunuzdaki daha derin dokuya bağlar. Bantlar, normal büyüklükteki yağ hücrelerinin kalacak bolca alana sahip olduğu odalar veya mini cepler oluşturur.

Ancak yağ hücreleri genişlediğinde , odalar daha kalabalık hale gelir ve cildin üstünde küçük bir yumru oluşturarak şişmeye başlar. Ancak bantlar daha derin dokuya bağlı kalır ve bu, cildin üstünde bir “çukur” görünümü yaratır. Cildin üst kısmındaki çıkıntı ve vadilerin birleşimi selülit dediğimiz çukurları oluşturur.

Bazı klinik ortamlarda selülitinizin görünümü derecelendirilebilir. Üç derece selülit görünümü vardır: 

 • 1.Derece : Yatarken ve ayağa kalkarken pürüzsüz bir cildiniz var.
 • 2. Derece : Uzanırken pürüzsüz bir cildiniz var, ancak ayakta dururken biraz çukurlaşma görünüyor.
 • 3. Derece : Ayaktayken ve uzanırken çukurlaşma görünür

Selülit’in Nedenleri

Selülitin olası nedenleri arasında hormonal değişiklikler, genetik, kilo alma veya kilo verme, kötü beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve sigara bulunur.   Hatta bazıları sıkı giysiler ve sık oturmanın selülite neden olabileceğini söylüyorlar.

Ancak çoğu aktif sağlıklı kadın, iyi bir diyet ve egzersiz programıyla bile selülit oluşabileceğini bilmelidirler. Hemen hemen tüm kadınlar vücutlarının bir noktasında selülite yakalanacaktır.

Kimler Olabilir?

Çoğu tahmine göre, kadınların % 80 ila % 90’ı ergenlikten sonra bir noktada selülit geçirecek.   Durum yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Kadınlar yaşlandıkça ciltleri incelir ve gevşer , bu nedenle selülit gösterme olasılığı daha yüksektir. Selülitin daha açık tenli kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir. 

Erkekler de selülite yakalanabilir, ancak daha az görülür. Araştırmacılar, erkeklerin ciltlerinin altında selülit oluşumunu engelleyen biraz farklı bir yapıya sahip olduklarını düşünüyorlar. Ancak bazı erkekler hala selülitli bir cilt durumuna sahip.

Selüliti Önleme

 Aktif bir yaşam tarzı ve sağlıklı bir diyet selülit görünümünü en aza indirmek için yardımcı olabilir, ancak tamamen selüliti önleyemez. Ek olarak, Kilonuza dikkat ediyorsanız, uyluklarınızda veya karnınızda ortaya çıkan çukurlaşmanın şiddetini en aza indirebilirsiniz. Kalçalar ve göbek için kas tonlama egzersizleri de selülitin göründüğü bölgeleri şekillendirmeye yardımcı olabilir ve bu da selülitin daha az fark edilmesini sağlar.

Fazla kiloluysanız, kilo vermek yardımcı olabilir, ancak her zaman değil. Bazı kişilerde kilo kaybı selülit görünümünü önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olur. Ancak diğerlerinde, kilo vermek aslında durumun daha belirgin hale gelmesine neden olabilir. Genellikle büyük kilo kayıplarından sonra ortaya çıkan gevşek cilt , selüliti daha belirgin hale getirebilir.

Elbette, selülit korkusu sağlıklı bir kiloya sahip olma kararınızı etkilememelidir . Kilo veren herkesde selülit görülmez. Ancak kilo vermeden önce selülitiniz varsa, kilo vermenin onu ortadan kaldıracağının bir garantisi yoktur.

Bununla birlikte, selüliti önlemeye yardımcı olabilecek birkaç şey vardır. Cildinize özen göstermek selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Uzmanların çoğu, cildin daha pürüzsüz, sıkı ve elastik kalmasına yardımcı olmak için sigarayı bırakmanızı, besleyici yiyecekler yemenizi ve güneş kremi kullanmanızı önerir . Daha sıkı bir cilt, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Selülit Tedavileri

Peki sizin için en iyi selülit tedavisini nasıl bulursunuz? Ne yazık ki, çok az selülit tedavisi sizin istediğiniz kadar iyi sonuç verir. Selülit görünümünü gidermek için bazı tıbbi tedaviler FDA tarafından onaylanmış olsa da, çoğu kalıcı çözümler değildir. Doktorlar ayrıca ciddi tıbbi riskler ve komplikasyonlar içerebileceğinden liposictiona karşı tavsiyelerde bulunacaktır .

Cilt durumunu tedavi eden dermatologlar ve plastik cerrahlar, farklı selülit tedavilerini araştırırken makul beklentilere sahip olmanın önemli olduğunu söylüyor.  

 • Kremler : Selülitten kurtulma olasılıkları düşük olsa da, belirli bileşenleri içeren kremler selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Spesifik olarak, kafein içeren kremler yağ hücrelerini kurutmaya yardımcı olabilirken, retinol içeren kremler cildi kalınlaştırarak selüliti daha az belirgin hale getirebilir.
 • Cryolipolysis : Genellikle Cool Sculpting olarak bilinen Cryolipolysis, cilt altındaki yağ hücrelerini dondurarak selülit görünümünü azaltabilen FDA onaylı bir prosedürdür.  Non-invaziv olmasına rağmen, sonuçları görmek için birkaç ay sürebilir ve tedavileri tekrarlayabilir.
 • Akustik dalga tedavisi : Bu teknik, dolaşımı ve cilt elastikiyetini iyileştirmek için şok dalgası enerjisini kullanır.
 • Lazer tedavileri : Bu minimal teknik , cildi sıkılaştırmak için lazer veya ışık bazlı cihazlar kullanır . Doktorunuz cildi uyuşturacak ve daha sonra bu cihazı derinin altına yerleştirecek, çukurlu bir görünüm oluşturan sıkı liflerin bağlantısını keserken aynı zamanda şişkin yağları da eritecektir.
 • Alt Kesit : Yaygın olarak Cellfina olarak bilinen bu prosedür, selülit görünümünü oluşturan sert bantları kırmak için derinin hemen altına bir iğne sokulmasını içerir. Sonuçlar genellikle geçicidir ve yaklaşık iki yıl sürer.
 • Vakum yardımlı hassas doku salımı : Alt kesite benzer şekilde, bu yöntem de selülit görünümünü oluşturan sert bantları parçalamaktadır. Bu prosedür, doktorunuzun bu bantları kesmek için küçük bıçaklı bir cihaz kullanmasını ve çukurlu deriden kurtulmak için dokuyu yukarı doğru hareket ettirmesini içerir.
 • Karboksiterapi : Bu tedavi, selülit görünümünü en aza indirmek için deri altına karbondioksit gazı enjekte etmeyi içerir.
 • Ultrasonik liposculpting : Bu teknik, selüliti azaltmak için yağı hedefler ve yok etmek için ultrason kullanır.
 • Mikrodermabrazyon :Genellikle bir dermatolog tarafından gerçekleştirilen bu peeling prosedürü öncelikle cilt tonunu eşitlemek için kullanılır. Bunu yaparken selüliti gizlemeye de yardımcı olabilir.
 • Endermoloji : Genellikle lipomasaj olarak adlandırılan bu derin masaj tedavisi, cildinizi kaldırmak için vakumlu bir alet kullanılarak bir spa’da yapılır. Araştırmacılar, genellikle geçici olan sonuçları görmek için birkaç tedavi gerektirebileceğini söylüyor.

Referanslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir