Su Orucu (Açlık Orucu) nedir? Faydaları ve Zararları nelerdir?

Su Orucu (Açlık Orucu) şu zamana kadar gelmiş geçmiş en hızlı kilo verme yöntemlerinden biridir. Su Orucu belirli bir gün boyunca hiçbir şey yemeyip sadece su içilmesi ile gerçekleştirilir. Bu yazımızda ; Su orucu nasıl tutulur? Faydaları ve zararları nelerdir? Su Orucu’nun vücut üzerinde etkileri nelerdir? vb. konuları işleyeceğiz. İyi Okumalar!

Su Orucu (Açlık Orucu) Nedir?

Su Orucu (Açlık Orucu) şu zamana kadar gelmiş geçmiş en hızlı kilo verme yöntemlerinden biridir. Su Orucu belirli bir gün boyunca hiçbir şey yemeyip sadece su içilmesi ile gerçekleştirilir.

Çoğu su orucu 24-72 saat sürer. Tıbbi gözetim olmadan bundan daha uzun süre bu Su Orucu’nu tutmamalısınız.

İnsanların Su Orucu Tutmaya Çalışmasının Birkaç Nedeni;

  • Dini veya Manevi nedenler
  • Kilo vermek
  • “Detoks” için
  • Sağlığımıza Yararları için
  • Tıbbi bir prosedür için hazırlık amacıyla

Aslında insanların su orucu tutmaya çalışmasının temel nedeni sağlıklı olmaktır.

Bunun üzerine yapılan birkaç çalışma, su orucunu, bazı kanser, kalp hastalığı ve diyabet riskinin daha düşük olması da dahil olmak üzere bazı sağlık problemlerine iyi geldiğini bulmuşlardır.(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3106288/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19818847/,https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4509734/)

Su orucu, vücudunuzun parçalandığı ve hücrelerinizin eski, potansiyel olarak tehlikeli kısımlarını geri dönüştürdüğü bir süreç olan otofajiyi de teşvik edebilir.(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2990190/)

Bununla birlikte, su orucunun birçok riski vardır ve çok uzun süre takip edilirse çok tehlikeli olabilir.

Nasıl Su Orucu Tutulur?

Su oruçuna nasıl başlanacağı konusunda bilimsel bir kılavuz yoktur.

Bununla birlikte, birkaç insan grubu tıbbi gözetim olmadan hızlıca başlamamalıdır.

Buna gut, diyabet (tip 1 ve 2),yeme bozukluğu olanlar , yaşlı yetişkinler, hamile kadınlar ve çocuklar örnek verilebilir.

Daha önce hiç su orucu tutmadıysanız, vücudunuzu yiyeceksiz bırakmaya hazırlamak için 3-4 gün alıştırmanız iyi bir fikirdir.

Bunu her öğünde daha küçük porsiyonlar yiyerek veya günün bir kısmı oruç tutarak yapabilirsiniz.

Su Orucunun Faydaları

Hem insan hem de hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucu su orucunun çeşitli sağlık yararlarına sebep olduğu bulunmuştur.

İşte su orucunun birkaç sağlık faydası;

Otofajiyi Arttırabilir

Otofaji , hücrelerinizin eski kısımlarının parçalandığı ve geri dönüştürüldüğü bir süreçtir .

Hayvanlar üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar, Otofajinin Kanser, Alzheimer ve Kalp Hastalığı gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir .

Örneğin, otofaji, hücrelerinizin hasarlı kısımlarının birikmesini önleyebilir, bu da birçok kanser için bir risk faktörüdür. Bu, kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabilir .

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sürekli olarak su orucunun otofajiyi desteklemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ayrıca otofajinin yaşam süresini uzatmaya yardımcı olabileceğini de göstermektedir .

Bununla birlikte, su orucu, otofaji ve hastalık önleme konusunda insanlar üzerinde yapılan çalışmlar yetersiz . Otofajiyi teşvik etmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kan Basıncının Düşmesine Yardımcı Olabilir

Araştırmalar, daha uzun, tıbbi olarak denetlenen su oruçlarının yüksek tansiyonu olan kişilerin kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12470446/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11416824/).

Bir çalışmada, çok yüksek tansiyonu olan 68 kişi tıbbi gözetim altında yaklaşık 14 gün boyunca oruç tuttu.

Çalışmanın sonunda, deneklerin % 82’si kan basıncının sağlıklı seviyelere (120/80 mmHg veya daha az) düştüğünü gördü. Ek olarak, kan basıncındaki ortalama düşüş sistolik (üst değer) için 20 mmHg ve diyastolik (düşük değer) için 7 mmHg idi.

Başka bir çalışmada, yüksek tansiyonu olan 174 kişi ortalama 10-11 gün aç kaldı.

Çalışmanın sonunda, deneklerin % 90’ı 140/90 mmHg’den daha düşük bir kan basıncına ulaştı – yüksek tansiyonu teşhis etmek için kullanılan sınırlar. Ek olarak, sistolik kan basıncında (üst değer) ortalama düşüş önemli bir 37 mmHG idi .

Ne yazık ki, hiçbir çalışma kısa süreli su oruçları (24-72 saat) ve kan basıncı arasındaki bağlantıyı araştırmamıştır.

İnsülin ve Leptin Duyarlılığını Artırabilir

İnsülin ve leptin, vücudun metabolizmasını etkileyen önemli hormonlardır. İnsülin  vücudun besinleri kan dolaşımından depolamasına yardımcı olurken, leptin vücudun dolu hissetmesine yardımcı olur (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17212793/).

Araştırmalar, su orucunun vücudunuzu leptin ve insüline karşı daha duyarlı hale getirebileceğini göstermektedir. Daha fazla hassasiyet bu hormonları daha etkili hale getirir (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16299415/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC156352/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25912765/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3946160/).

Örneğin, insüline  daha duyarlı olmak vücudunuzun kan şekeri seviyelerini düşürmede daha verimli olduğu anlamına gelir. Bu arada, leptine karşı daha duyarlı olmak, vücudunuzun açlık sinyallerini daha verimli bir şekilde işlemesine yardımcı olabilir ve karşılığında obezite riskinizi azaltabilir.

Birkaç Kronik Hastalık Riskini Azaltabilir

Su orucunun diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Bir çalışmada, 30 sağlıklı yetişkin 24 saat boyunca Su Orucu tuttular. Oructan sonra, kandaki kolesterol  ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde düşürdüler .

Birkaç tane de hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar da su orucunun kalbi serbest radikallerin verdiği hasara karşı koruyabildiğini bulmuştur .

Serbest radikaller, hücrelerin parçalarına zarar verebilen kararsız moleküllerdir. Birçok kronik hastalıkta rol oynadıkları bilinmektedir .

Dahası, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, su orucunun kanser hücrelerinin büyümesine yardımcı olan genleri baskılayabildiğini bulmuştur. Ayrıca kemoterapinin etkilerini artırabilir .

Unutmayın, sadece bir avuç çalışma, insanlarda su orucunun etkilerini analiz etti. Öneride bulunmadan önce insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet

Araştırmalar, su orucunun birçok kronik hastalık riskini azaltabileceğini ve otofajiyi destekleyebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, çoğu araştırma hayvan veya kısa süreli çalışmalardan alınmıştır. Tavsiye etmeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Su Orucunun Zararları

Su orucunun bazı faydaları olabilir, ancak sağlık riskleri de vardır.

İşte su orucu birkaç tehlike ve risk.

Yanlış Kilo Verdirebilir

Su Orucu kalorileri kısıtladığından, hızlı bir şekilde çok kilo verirsiniz .

Aslında, araştırmalar, 24-72 saatlik Su Orucnun bir şekilde her gün 0,9 kg’a kadar 2 kilo verebileceğinizi göstermektedir (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6758355/).

Ne yazık ki, kaybettiğiniz kiloların çoğu su, karbonhidrat ve hatta kas kütlesinden gelebilir.

Susuz Kalmanıza Sebep Olabilir

Kulağa garip gelse de, Su Orucu sizi susuz bırakabilir. Bunun nedeni, günlük su alımınızın kabaca % 20-30’unun yediğiniz yiyeceklerden gelmesidir .

Aynı miktarda su içiyor, ancak yiyecek yemiyorsanız, yeterince su almıyor olabilirsiniz .

Dehidratasyon belirtileri baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı, kabızlık, düşük tansiyon ve düşük üretkenliktir. Dehidrasyondan kaçınmak için normalden daha fazla içmeniz gerekebilir.

Ortostatik Hipotansiyona Yol Açabilir

Aniden ayağa kalktığınızda meydana gelen kan basıncında bir düşüş olarak tanımlanır ve sizi baş dönmesi, baş dönmesi ve bayılma riskiyle karşı karşıya bırakabilir .

Oruç sırasında ortostatik hipotansiyon yaşıyorsanız, ağır makine kullanmaktan veya kullanmaktan kaçınmanız gerekebilir. Baş dönmesi ve bayılma riski bir kazaya neden olabilir.

Bu belirtileri Oruç sırasında hızlı bir şekilde yaşarsanız, bu oruç size uygun olmayabilir.

Su Orucu Birkaç Hastalığı Kötüleştirebilir

Aşağıdaki tıbbi durumları olan kişiler, önce sağlık uzmanlarından tavsiye almadan bu orucu tutmamalıdırlar:

  • Gut. Su orucu gut atakları için bir risk faktörü olan ürik asit üretimini artırabilir
  • Şeker hastalığı. Oruç, tip 1 ve tip 2 diyabette olumsuz yan etki riskini artırabilir
  • Yeme bozuklukları. Oruç tutmanın özellikle gençlerde bulimia gibi yeme bozukluklarını teşvik edebileceğine dair bazı kanıtlar vardır

Özet

Su orucunun bazı sağlık yararları olabilir, ancak birçok risk ve tehlikeyle birlikte gelir. Örneğin, su orucu sizi kas kaybına, dehidrasyona, kan basıncında değişikliklere ve diğer çeşitli sağlık koşullarına eğilimli hale getirebilir.

Su Orucu Kilo Vermemize Yardımcı Olabilir Mi?

Su Orucu kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak diğer oruç türleri size daha az riskle oruç ve kilo kaybının faydalarını sunabilir.

Referanslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir