SUPPLEMENT REHBERİ: L-Carnitin Gerçekleri

Günümüzde yağ yaktığı iddia edilen en popüler supplementlerden L-carnitin nedir, ne değildir, ne işe yarar, vaat ettiklerini gerçekleştirir mi? İşte l-carnitin hakkında gerçekler…

L-Carnitine_gercekleri

Carnitin önündeki L ekinden de anlayabileceğiniz üzere bir aminoasittir ve vücudun genel işleyişinde üretilip kullanılmaktadır. Bu aminoasidin görevi hücrenin enerji üreten organeli olan mitokondriye uzun zincirli yağ asitlerini taşımaktır. Burada yağ asitleri yakılarak enerji açığa çıkar.

L-carnitin mide ve devamında sindirilmeden kalabiliyor. Sindirilmeden kalan bu yapı OCTN2 taşıyıcısı ile jejenum bölgesinden emilir. [1] L-carnitin daha çok ette, balıkta, tavukta ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Örneğin 100gr biftek 95mg l-carnitin içermektedir. [2]

L‐ carnitin hakkında iddia edilenler
Yağ yakımını hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur, enerji verip performansı arttırır. (?)

Gerçekler

Teorik bilgilere bakarsak L-karnitin’in kan şekerini düşürdüğünü, egzersiz ile desteklenen yağ yakımını hızlandırdığını, insülin direncini azaltmaya yardım ettiğini söyleyebiliriz. Fakat bu araştırmaların hepsi C ya da D kategorisinde, yani tam olarak kanıtlanmamış!

l-carnitin_etkileriYapılan ciddi bilimsel araştırmalara bakarsak, yine l-carnitin’in yağ yakımına anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüş. Sadece vücudunda yeterince l-carnitin bulunmayan insanlarda(yaşlı insanlar veya vejetaryenler) yağ yakımını bir nebze arttırmış.[3] Ek olarak yine önemli bir araştırma sonucunda l-carnitin’in vücut tarafından yeterli miktarda üretilebildiği ve takviye olarak alınmasının gereksiz olduğu belirtilmiştir.[4]

Bir carnitin türü olan Acetyl-L-carnitin, carnitin’e göre daha hızlı ve verimli sindirildiği görülmüş. [5] Ayrıca ALCAR’ın yaşlanmayı geciktirdiği, hasarlı sinirlerin onarılmasında ve damar sağlığında olumlu etkileri olabileceği görülmüş. [6]

Sonuç

Eğer düzenli ve yeterli besleniyorsanız ek carnitin ihtiyacınız olmayacaktır, vücudunuz yeteri kadarını kendisi sentezleyecektir. Önerilen dozajlarda l-carnitin kullanımında sağlık açısından herhangi bir sakınca yok fakat iddia edilen olumlu etkiler de maalesef pratikte yok. Özetle, bir yağ yakıcı supplement olarak satılan bu ürün verimsiz ve gereksiz!

[1]. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12889657
[2] Rebouche CJ. Carnitine. In: Modern Nutrition in Health and Disease, 9th Edition (edited by Shils ME, Olson JA, Shike M, Ross, AC). Lippincott Williams and Wilkins, New York, 1999, pp. 505-12.
[3] National Research Council. Food and Nutrition Board. Recommended Dietary Allowances, 10th Edition. National Academy Press, Washington, DC, 1989.
[4] http://examine.com/supplements/L-Carnitine/
[5] Liu J, Head E, Kuratsune H, Cotman CW, Ames BN. Comparison of the effects of L-carnitine and acetyl-L-carnitine on carnitine levels, ambulatory activity, and oxidative stress biomarkers in the brain of old rats. Ann NY Acad Sci 2004;1033:117-31.
[6] http://ods.od.nih.gov/factsheets/Carnitine‐HealthProfessional/

About Kadir Şenkaya

Yazar, çevirmen, fitman.

2 thoughts on “SUPPLEMENT REHBERİ: L-Carnitin Gerçekleri

  1. Hasan güçlü
    19 Aralık 2015 at 15:28

    Selam kadir şenkaya nutrade arginene hcl 720gr hakkında ne düşünüyorsunuz bilgilerinizi bizimle paylaşır mısınız

  2. Kadir Şenkaya
    23 Aralık 2015 at 12:59

    Merhabalar, öncelikle kullanmadığım bir ürün hakkında yorum yapmam sağlıklı olmaz fakat ürünün içeriğine bakarsanız gayet iyi bir oranda arjininin ZMA ile desteklendiğini görebilirsiniz. Arjinin tek başına çok etkili bir destek değil, dolaylı yoldan çok az miktarda antrenmanınızı olumlu etkileyebilir. Bununla birlikte ZMA içeriği dolayısıyla uyku kalitesi ve büyüme hormonu üretimi açısından yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir